הודעה נשלחה בהצלחה !
חזרה למעלה

מניעת הרעלת תרופות בגיל הזהב

הרעלת תרופות
 
מבוגרים, קשישים ובני גיל הזהב שזקוקים לתרופות אך חיים בבית שלהם וללא השגחה עלולים להיקלע למצבים רפואיים מורכבים. בין היתר, אחת הסכנות היא מצב של הרעלה על רקע נטילה שגויה של תרופות מסוימות. למעשה, רוב המקרים של הרעלת תרופות מתרחשים אצל מבוגרים ויש סיכון גבוה משמעותית לחוות אותם בבית מאשר במוסדות דיור מוגן.
 
מדוע נגרמת הרעלת תרופות ואיך מזהים אותה?
ראשית, כדאי להבין מהי בדיוק הרעלת תרופות ובמה היא באה לידי ביטוי. בניגוד למה שנהוג לחשוב, ההרעלה לא בהכרח נגרמת מתרופות מקולקלות או מורעלות – אלא מנטילה שגויה של תרופות בגלל בלבול בין תכשיר אחד לאחר, דמיון בין האריזות וכן הלאה. בנוסף, יש מבוגרים שסובלים מהרעלת תרופות על רקע אי הבנת ההוראות, בעיות זיכרון לגבי מינון התרופה המומלץ ותקלות טכניות בהבנת התרופה או במדידת המינון הרצוי.
שנית, צריך לזהות את סימני ההרעלה על מנת למנוע נזקים בלתי הפיכים עבור מבוגרים ובני גיל הזהב. הסימנים העיקריים של הרעלת תרופות הם ישנוניות, כאבי ראש וסחרחורות ויש כאלה שמעידים על כך שהם סובלים גם מאפתיה ורעד.
במקרים של הרעלת תרופות שגורמת לסיבוכים במערכת העיכול, הסימפטומים הם הקאות, כאבי בטן ובחילות ובנסיבות חמורות עלולה הרעלה מן הסוג הזה לגרום לגירויים, דמעות, הפרעות לב, הפרעות בדרכי הנשימה ועוד הפרעות של אי שקט או חולשה.
 
האם הרעלה נגרמת בגלל תרופות ספציפיות?
הרעלה יכולה באופן עקרוני להתרחש אצל כל סוגי התרופות, כי היא לא בהכרח קשורה לסוג ספציפי אלא לאופן שבו נוטלים אותן. כמובן שיש תרופות מסוכנות יותר מאחרות, אך הדגש הוא בעיקר על הרגלי שימוש נכונים בתרופות ועל ההבדלים ביניהן.
למעשה, אנשי מקצוע שאחראיים על הנושא של צמצום ההרעלות מנטילת תרופות ממליצים על שיפור האריזות ועל סימון מיוחד של תרופות מסוכנות. במקביל, ההמלצה היא להעביר הדרכה הולמת למטופלים על ידי הרופא או הרוקח לפני כל מתן מרשם לשימוש בתרופות.
 
כך מונעים הרעלת תרופות
אך האמת היא שהדרך הכי טובה למנוע הרעלה היא לדאוג לפיקוח תוך כדי נטילת התרופות. לצד אריזה וסימון שיכולים להגדיל את הסיכוי לבחור בצורה נכונה את התרופה, צריך להקפיד שיהיה כל הזמן מישהו כשיר שיפקח על מבוגרים שצריכים ליטול אותה. בפועל, המקום הנכון לעשות את זה הוא בית אבות סיעודי מומלץ כמו אחוזת לב.
 
אחוזת לב היא בית אבות סיעודי בחיפה ובית חולים גריאטרי מוביל. עם דגש על יחס אישי ותנאים מצוינים, אנחנו יכולים לסייע למבוגרים בשגרת התרופות שלהם. כל מבוגר מקבל אצלנו יחס של בן משפחה ואנו מקפידים גם לעדכן את הרופאים ואנשי המקצוע שמטפלים בו. מעבר לכך, אנו מקבלים דיירים סיעודיים במימון משרד הבריאות ומסייעים בתהליך קבלת קוד ממשרד הבריאות.
 
 
 
תוכלו לפנות אלינו במספר הטלפון 072-3970984 כדי לקבל פרטים נוספים,
לקבוע פגישת ייעוץ או לתאם ביקור היכרות והתרשמות.